İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

16 NİSAN 2021, CUMA   

39

AFAD’IN AĞIR HASARLI DEDİĞİ BİNALAR HASARSIZ ÇIKTI

    Yayına Giriş Tarihi: 08.02.2013   Güncellenme Zamanı: 08.02.2013 15:41:10  Yayınlayan Birim: VAN ŞUBE  
 

AFAD’IN AĞIR HASARLI DEDİĞİ BİNALAR HASARSIZ ÇIKTI

Van VAliliği AFAD tarafından binalara verilen hasar tespit raporlarına ilişkin gelen şikayetler üzerine inceleme başlatan TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu,inceleme yaptığı 3 binada hasar olmadığını tespit etti.İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şubesi Başkanı Serhat Baran Özaydın, depremde mağdur olan yurttaşların yanlış raporlarla bir kez daha mağdur edildiğine dikkat çekerek yetkilileri göreve çağırdı.

Van Valiliği AFAD tarafından deprem sonrası açıklanan nihai hasar tespit sonuçlarından sonra birçok yurttaşın evine verilen yanlış raporlardan ötürü gelen şikayet üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu (İKK) geçtiğimiz günlerde bazı binalarda inceleme yaptı. İncelemenin karot sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Sivil toplum örgütleri ve oda temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Serhat Baran Özaydın, TMMOB olarak yaşanan bu hak ihlallerine karşı sessiz kalamayacaklarını ve oluşturdukları bir heyetle gerekli incelemeleri yaptıklarını söyledi.

‘Ağır hasarlı` binalarda hasar çıkmadı Hasar tespit sonucunun yanlış olduğu ileri sürülen emsal birkaç binadan karot numune aldıklarını ve teknik inceleme yaptıklarını belirten Özaydın, "Basının ve bizlerin gözetiminde standartlara uygun bir şekilde alınan beton karot numune örneklerini Van`da bulunan üç adet özel laboratuar gözetiminde test ettik. Bu sonuçlar incelendiğinde yapılmış olan tespitlerin gerçeklerle bağdaşmadığı görülmüştür" dedi. İkinisan Caddesi`nde bulunan Yağızer Apartmanı`nda Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yapılan inleme sonrasında "ağır hasarlı" raporu verildiğini hatırlatan Özaydın, kendileri tarafından yapılan incelemede hiçbir kolonda hasar tespit edemediklerini söyledi.

‘Van halkı bu raporlarla bir kez daha mağdur edildi` Yine "ağır hasar" raporu verilen Şakir Kendigelen`e ait binada yaptıkları incelemede hiçbir kolonda hasar bulamadıklarını sözlerine ekleyen Özaydın, "İncelemelerde binaların gösterdiği performansın değerlendirilmemesi ve somut şekilde herhangi bir yöntem kullanılmadan binanın hasar seviyesi hakkında karar vermek yanlış, hatalı ve eksiktir. Ve bilimsellikten uzaktır. Üniversiteler tarafından yapılmış olan tüm değerler izafi olup, kişinin görüşüne bağlı olarak değişmektedir. Bu da birçok afetzedenin mağduriyetine yol açmıştır" diye konuştu. Binalarında hasar raporlarının üniversitelerin görevi olmadığını söyleyen Özaydın, Van ve Erciş`te birçok binaya bu şekilde "ağır hasar" tespiti verildiğini ve depremde mağdur olan yurttaşların bir kez daha mağdur edildiğini söyledi. Son olarak yaşanan hataların daha fazla mağduriyet yaratmaması için gerekli düzeltmelerin yapılması çağrısında bulunan Özaydın, yetkilileri göreve çağırdı.


Okunma Sayısı: 1005

Van Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.